Mini obrazovka k Raspberry Pi

___

Nedávno som sa zamýšľal nad ďalším možným využitím Raspberry Pi a napadlo ma využitie ako monitorovacej / informačnej stanice, kde pomocou obrazovky budem môcť nonstop sledovať údaje o stave webového serveru, ktorý mi na ňom beží, návštevnosti ale i stav emailovej schránky či informácií o počasí. Pokiaľ Vás takéto či podobné využitie Vášho Raspberry zaujalo, tak v tomto článku Vám poviem, čo (a ako) si zohnať všetko potrebné a ako si Raspberry nakonfigurovať.

Najprv sa teda pozrieme na samotnú obrazovku. Pokiaľ chcete grafickú a ešte k tomu RGB obrazovku, cenovo najvýhodnejšie budú pravdepodobne tft lcd displeje do áut. Najlacnejšie som našiel na amazon.com, kde sa nové 4.3" displeje dajú zohnať už od nejakých 24 eur (rozlíšenie 480 x 320px). Na predaj nájdete aj 7" displeje, závisí od Vás, na čo presne ho chcete použiť a akú máte predstavu o spotrebe el. energie. Dôležité je sledovať odporúčania užívateľov, využitie pre Raspberry Pi sa tam často spomína.K väčšine týchto displejov budete potrebovať napájanie - 12V adaptér, mne pasoval jack 5,5 x 2,1 mm. Rovnako na prenos obrazu budete potrebovať kábel s Cinch (M) konektorom na oboch stranách. Adaptér s káblom zoženiete bez problémov do 15 eur. Spolu Vás teda táto sranda vyjde na necelých 40 eur.

Nakoniec ostáva ešte nakonfigurovať Raspberry. V konfiguračnom súbore config.txt ktorý máte na SD karte odkomentujte
disable_overscan=0

nastavte hodnoty overscan na:
overscan_left=-12
overscan_right=0
overscan_top=-18
overscan_bottom=-18


a následne rozlíšenia:
framebuffer_width=480
framebuffer_height=320


Nakoniec nechajte aspoň 32 MB RAM pre grafiku:
gpu_mem=32

Po pripojení Raspberry a napájania k obrazovke máte pred sebou funkčnú mini verziu monitora. Keďže ide o menšie rozlíšenie v textovom móde je čitateľnosť horšia, avšak pracovať sa dá. Rovnako po naštartovaní GUI je práca takmer bezproblémová, avšak treba počítať s tým, že okná nebudú kompletne viditeľné, keďže toto rozlíšenie nie je až tak typické.


Posledné príspevky

___

miniature-article

Verejná databáza emailov, tel. čísel a adries alebo CKM SYTS

Asi každý poznáme karty ISIC, ITIC či Euro26. A väčšina z nás ju aj vlastní či vlastnila, ak sme študovali na VŠ či aktuálne študujeme na SŠ/VŠ. Všetko to má pod palcom združenie CKM SYTS, ktoré vlastní licencie na vydávanie týchto preukazov. Čo ma ale zaujalo, resp. je správnejšie povedať - pohoršilo - je spôsob, akým toto združenie umožňuje každému, kto pozná Vaše meno a dátum narodenia prístup k Vašim osobným údajom. ..čítať ďalej!

miniature-article

Tvorba XML parseru - 2.časť

Tak a je tu pokračovanie článku v ktorom si ukážeme, ako vytvoriť XML parser. V minulom článku sme si ukázali, ako vytvoriť základnú triedu XML elementu. V tomto článku sa pozrieme na vyhľadávanie vo vytvorenej stromovej štruktúre a nakoniec samozrejme, ako takýto XML dokument previesť do stromovej štruktúry objektov nášho typu XMLElement. ..čítať ďalej!

miniature-article

NAS server na Raspberry Pi - konfigurácia a Samba - 2.časť

V tomto druhom článku série článkov o vytvorení NAS servra na Raspberry Pi sa pozrieme priamo na konfiguráciu Raspberry, pripravíme úložisko a nakonfigurujeme Sambu. ..čítať ďalej!

miniature-article

Tvorba XML parseru - 1.časť

V tejto sérii článkov sa pozrieme na to, ako vytvoriť triedu pre prácu s XML dokumentami. Konkrétne sa budeme zaoberať vytvorením triedy, ktorá sa bude starať o parsovanie XML dokumentu, a ktorej objekty budú reprezentovať tieto XML dáta a budú umožňovať prístup k dátam, sekvenčné prechádzanie dát či vyhľadávanie v štruktúre. ..čítať ďalej!

miniature-article

NAS server na Raspberry Pi - hardware a výroba obalu - 1.časť

Túto sériu článkov zameranú na komplenté vytvorenie NAS serveru pomocou Raspberry Pi začnem netradične výrobou obalu. Obal na Raspberry Pi je na internete často riešená téma, pričom sa dá nájsť množstvo kreatívnych riešení. My sa ale pozrieme, ako vyrobiť obal tak, aby nám nakoniec vzniklo púzdro na celý mini server, nie len obal na samotné Raspberry. Taktiež si v krátkosti povieme, čo budeme potrebovať ako základ mimo samotného Raspberry. ..čítať ďalej!

miniature-article

Ako nastaviť práva na LAMP servry s FTP prístupom

Jedným z prvých problémov pri vytváraní LAMP servra na RaspberryPi bolo vyriešenie problému práv pri prácu so súbormip omocou FTP (konkrétne vsftpd). Následne s týmito súbormi alebo v týchto zložkách pracoval Apache čím dochádzalo ku konfliktom, pokiaľ sme nenastavili práva čítať a zapisovať rovnako pre všetkých (čo ale s najväčšou pravdepodobnosťou nechceme:) ). V tomto článku vytvetlím, ako tento problém vyriešiť. ..čítať ďalej!

miniature-article

Mini obrazovka k Raspberry Pi

Nedávno som sa zamýšľal nad ďalším možným využitím Raspberry Pi a napadlo ma využitie ako monitorovacej / informačnej stanice, kde pomocou obrazovky budem môcť nonstop sledovať údaje o stave webového serveru, ktorý mi na ňom beží, návštevnosti ale i stav emailovej schránky či informácií o počasí. Pokiaľ Vás takéto či podobné využitie Vášho Raspberry zaujalo, tak v tomto článku Vám poviem, čo (a ako) si zohnať všetko potrebné a ako si Raspberry nakonfigurovať. ..čítať ďalej!

Navrch Navrch stránky