NAS server na Raspberry Pi - hardware a výroba obalu - 1.časť

___


Túto sériu článkov zameranú na komplenté vytvorenie NAS serveru pomocou Raspberry Pi začnem netradične výrobou obalu. Obal na Raspberry Pi je na internete často riešená téma, pričom sa dá nájsť množstvo kreatívnych riešení. My sa ale pozrieme, ako vyrobiť obal tak, aby nám nakoniec vzniklo púzdro na celý mini server, nie len obal na samotné Raspberry. Taktiež si v krátkosti povieme, čo budeme potrebovať ako základ mimo samotného Raspberry.


Keďže neodmysliteľnou súčasťou NAS serveru je externý disk, budeme potrebovať viacero komponentov. Pokiaľ máte nejaký externý disk, alebo Vám ostal disk z PC či laptopu, môžeme ho použiť. V mojom prípade som použil práve 250 GB externý disk zo staršieho laptopu. Keďže Raspberry Pi neposkytuje na USB dostatočný prúd, budeme potrebovať mimo adaptéru k Raspberry aj adaptér a USB hub. Samozrejme, potom káble na prepojenie USB hubu a disku s Raspberry.

Zhrňme si teda hardware mimo púzdra, ktorý budeme potrebovať a orientačnú cenu:
Raspberry Pi model B 50 €
Adaptér k Raspberry (1mA+) 7 €
USB hub 5 €
Adaptér k USB hubu 7 €
Externý 2,5" disk 320GB 45 €
Celková cena 114 €


Keďže ale adaptéry či disky už možno máte doma, práve takýmto zložením vlastného NAS serveru môžete veľa ušetriť. Ja som namiesto externého disku potreboval kúpiť len samotné púzdro kvôli získaniu prevodníka SATA -> USB, ktoré sa dá zohnať za cca 10 €. Prípadne sa môžete pozrieť v bazároch po nefunkčných externých diskoch, z ktorých použijete práve daný prevodník.

Keď už máme pripravený základný hardware, pozrieme sa na obal. Ideálnym základom je pevnejší kartón, nie bežný, ktorý sa ľahko láme. V nutnom prípade sa ale dá použiť i ten.Princíp vytovrenia takejto krabičky je jednoduchý. Potrebujete vedieť, ktorá z komponent je najširšia a najdlhšia. Nezabudnite tiež na to, že ak chcete mať konektory len na zadnej strane, do krabičky sa musí vojsť aj samotný pripojený kábel napr. na Raspberry či USB hub. Veľkosti je vhodné čo najpresnejšie odmerať, aby ste kartón vedeli vyrezať tak, že výsledná krabica bude na každej strane asi o milimeter menšia. Vďaka tomu budete môcť (ako vidno na obrázkoch) vyrezať z kartónu len jednu vrstvu, čím sa nám komponenty pri zložení zaseknú fixne na pozície, ako ich chceme mať. Výšku si zvoľte podľa toho, koľko budete mať komponent v obale, pričom dodržujte aspoň pol centimetrové medzery. Je to minimum, ktoré sa oplatí zväčšiť najmä v tedy, ak plánujete v obale skryť aj káble a pod.Krabičku budeme robiť tak, aby sa dala rozoberať, samozrejme si ju môžete aj zlepiť. Prednú a zadnú stenu orežeme tak, že na krajoch necháme výčnelky, ktoré budeme následne zasekávať do bočných a hornej a dolnej steny.Keď to všetko máme pripravené, provizórne si všetko zložíme dokopy a vyrežeme otvori pre konektory. Orežeme výčnelky z prednej a zadnej steny tak, aby po zložení presne zapadli. Nakoniec pre ukotvenie komponent, ktoré sa nedotýkajú v obale po celej dĺžke alebo šírke vytvoríme lišty. Tie budeme pripájať na Raspberry, hub alebo inú komponentu v mieste pripojenia adaptéru a do krabičky ju budeme ukotvovať v jej stenách (ako vidíte pri skladaní na obrázkoch).Po zložení ostáva vytvoriť poslednú uzatváraciu časť obalu, ktorá bude držať (v mojom prípade spodné) časti steny po zložení pokope. Keď si krabičku chcete skrášliť, oplatí sa kúpiť samolepiacu tapetu, s čím bude váš Raspberry NAS server plniť súčasne úlohu dekoračného IT doplnku:)Nakoniec fotky už zloženého serveru vidíte na posledných fotkách. Plánujem ešte vytvoriť vetracie otvory, čo už ale nepredstavuje výrazný zásah do obalu. Po krátkom testovaní som zhodnotil, že to zatiaľ nie je nutné, keďže teplota na disku a Raspberry nebola nijak zvlášť vysoká.
Pokiaľ sa rozhodnote vytvoriť si takýto epický obal i vy, bude to chcieť kus zručnosti a trpezlivosť, avšak výsledok stojí za to.


Posledné príspevky

___

miniature-article

Verejná databáza emailov, tel. čísel a adries alebo CKM SYTS

Asi každý poznáme karty ISIC, ITIC či Euro26. A väčšina z nás ju aj vlastní či vlastnila, ak sme študovali na VŠ či aktuálne študujeme na SŠ/VŠ. Všetko to má pod palcom združenie CKM SYTS, ktoré vlastní licencie na vydávanie týchto preukazov. Čo ma ale zaujalo, resp. je správnejšie povedať - pohoršilo - je spôsob, akým toto združenie umožňuje každému, kto pozná Vaše meno a dátum narodenia prístup k Vašim osobným údajom. ..čítať ďalej!

miniature-article

Tvorba XML parseru - 2.časť

Tak a je tu pokračovanie článku v ktorom si ukážeme, ako vytvoriť XML parser. V minulom článku sme si ukázali, ako vytvoriť základnú triedu XML elementu. V tomto článku sa pozrieme na vyhľadávanie vo vytvorenej stromovej štruktúre a nakoniec samozrejme, ako takýto XML dokument previesť do stromovej štruktúry objektov nášho typu XMLElement. ..čítať ďalej!

miniature-article

NAS server na Raspberry Pi - konfigurácia a Samba - 2.časť

V tomto druhom článku série článkov o vytvorení NAS servra na Raspberry Pi sa pozrieme priamo na konfiguráciu Raspberry, pripravíme úložisko a nakonfigurujeme Sambu. ..čítať ďalej!

miniature-article

Tvorba XML parseru - 1.časť

V tejto sérii článkov sa pozrieme na to, ako vytvoriť triedu pre prácu s XML dokumentami. Konkrétne sa budeme zaoberať vytvorením triedy, ktorá sa bude starať o parsovanie XML dokumentu, a ktorej objekty budú reprezentovať tieto XML dáta a budú umožňovať prístup k dátam, sekvenčné prechádzanie dát či vyhľadávanie v štruktúre. ..čítať ďalej!

miniature-article

NAS server na Raspberry Pi - hardware a výroba obalu - 1.časť

Túto sériu článkov zameranú na komplenté vytvorenie NAS serveru pomocou Raspberry Pi začnem netradične výrobou obalu. Obal na Raspberry Pi je na internete často riešená téma, pričom sa dá nájsť množstvo kreatívnych riešení. My sa ale pozrieme, ako vyrobiť obal tak, aby nám nakoniec vzniklo púzdro na celý mini server, nie len obal na samotné Raspberry. Taktiež si v krátkosti povieme, čo budeme potrebovať ako základ mimo samotného Raspberry. ..čítať ďalej!

miniature-article

Ako nastaviť práva na LAMP servry s FTP prístupom

Jedným z prvých problémov pri vytváraní LAMP servra na RaspberryPi bolo vyriešenie problému práv pri prácu so súbormip omocou FTP (konkrétne vsftpd). Následne s týmito súbormi alebo v týchto zložkách pracoval Apache čím dochádzalo ku konfliktom, pokiaľ sme nenastavili práva čítať a zapisovať rovnako pre všetkých (čo ale s najväčšou pravdepodobnosťou nechceme:) ). V tomto článku vytvetlím, ako tento problém vyriešiť. ..čítať ďalej!

miniature-article

Mini obrazovka k Raspberry Pi

Nedávno som sa zamýšľal nad ďalším možným využitím Raspberry Pi a napadlo ma využitie ako monitorovacej / informačnej stanice, kde pomocou obrazovky budem môcť nonstop sledovať údaje o stave webového serveru, ktorý mi na ňom beží, návštevnosti ale i stav emailovej schránky či informácií o počasí. Pokiaľ Vás takéto či podobné využitie Vášho Raspberry zaujalo, tak v tomto článku Vám poviem, čo (a ako) si zohnať všetko potrebné a ako si Raspberry nakonfigurovať. ..čítať ďalej!

Navrch Navrch stránky